Omslag: Lena Furberg
Redaktörer: Fredrik Strömberg & Jamil Mani
Intervju och skissbilaga med Lena Furberg. Artikel om ljud och rörelse i Batman. Intervju med Magnus Engström. Debatt om åtalen kring Tintin i Kongo.
• 124 sidor, 225 x 225 mm
1 mars 2012
Den postapokalyptiska serien ”The walking dead” har tagit världen med storm, och nu även utkommit på svenska. Zombiegenren är förhållandevis ny och används här för att berätta en engagerande och mycket mänsklig historia.
1 mars 2012
I volym 21 hinner Rocky och Edith flytta både till och från Västerås. Trots att Rocky nu äntligen har fått Edith för sig själv, förpassas hon tidigt ur rutorna. Det blir ett grabbalbum i vanlig ordning, med den nya parhästen Tompa, en jämn och lugn person. Rocky strör ut sina guldkorn av kverulans och kommentarer. Hans 37½-årskris nalkas, men han verkar stadga sig: Rocky och Edith sätter bo under Söders takåsar.
1 mars 2012
En gång hyllad som nyskapande, på senare år kritiserad för kontroversiella serier och uttalanden. Frank Miller får nu kritik för propagandaserien »Holy Terror« och sina uttalanden om Occupy Wall Street. Hårdaste kritikern är Alan Moore.
1 mars 2012
Den stora mangaboomen har klingat av i Sverige, men lämnat tydliga spår i den svenska seriekulturen. ”Bleckmossen Boyz”är en av de mest populära svenska serierna med tydliga influenser från den japanska seriekulturen.