Svenska Serieakademiens Adamsonstatyett utdelades i år till Jean-Claude Forest och Jan Lööf. Citronpriset tilldelades Aftonbladets seriesidor för dess dåliga urval, presentation och redigering.
Att Jean Claude Forest erhöll det internationella priset för sin ”Barbarella” först nu kan synas en smula förvånande. Men det var den stilbildande insatsen Akademien tog fasta på, Först nu har det kommit fram en lång rad intressanta efterföljare, bl.a. Devils ”Saga”, som fört genren till dess absoluta höjdpunkt. Akademien tvekade länge om den skulle belöna genrens början eller slutpunkt. Det blev början.
Beträffande det svenska priset överraskade Akademien sig själv genom ett rekordsnabbt beslut. Någon mumlade att Jan Lööf borde få det för sin serie ”Felix” (=Fiffige Alf). Alla nickade och en lätt skakad president hade bara att klubba ett enigt beslut. I THUD nr l presenterade vi med oförutsett förutseende serien och utöver de kvalifikationer som då framhävdes vill Akademien påtala, att ”Felix” är den enda äventyrsserie som är ohyggligt spännande utan våldsinslag.